Ak hľadáte zamestnanca na niektorú z vašich pracovných pozícií dlhé týždne či mesiace, je na mieste sa zamyslieť, kde je chyba. Možno máte nereálne očakávania, ktoré sa nestretávajú s ponukou na pracovnom trhu. Ako to zistíte a čo v tomto prípade robiť vám prezradí Ivana Brutenič, majiteľka personálno-poradenskej spoločnosti EXACT RECRUITMENT.
Niekto je za dverami. Alebo nie?
Možno si myslíte, že výber zamestnancov je v podstate jednoduchá vec. Prilákate dostatočný počet kandidátov zverejnením priemerného inzerátu, vyberiete finálnych troch a najlepší z nich akceptuje vašu ponuku. Realita je taká, že aj uchádzači si vyberajú. Väčšinou majú viacero ponúk a zvažujú, pre ktorú z nich sa rozhodnú. Nie je výnimkou, že skúsený špecialista má prvých päť pohovorov a dostane tri pracovné ponuky. Pravdou je, že kandidáti nečakajú na jedinú pracovnú ponuku a je takmer isté, že vaša pozícia nie je jediná, o ktorú sa uchádzajú. Či sú vaše očakávania nereálne zistíte jednoducho. Všimnete si, že na pohovory nemáte koho pozvať, pretože žiadni uchádzači, nespĺňajú vaše kritériá. Prípadne mesiace robíte pohovory a nikto podľa vás nie je dosť dobrý, aby danú pozíciu zastával. Niekomu chýba vzdelanie, inému skúsenosti, či zručnosti. Tí uchádzači, o ktorých máte záujem majú výrazne vyššie platové očakávania, prijímajú ponuky konkurencie, alebo dokonca vôbec nereflektujú na vaše pracovné ponuky a ani sa vám nepodarí presvedčiť ich, aby prišli na pohovor. Slovenský pracovný trh je malý a chýry o firmách, ktoré hľadajú supermanov za absolventský plat sa šíria veľmi rýchlo. Narazili ste na častý problém výberov. Nerealistické očakávania, kde zamestnávateľ hľadá skvelého uchádzača, ktorý spĺňa mnoho kritérií, ktoré si stanovil a zároveň ponúka neadekvátny plat sú veľmi časté. S touto situáciou bojujú nielen zamestnávatelia, ktorí obsadzujú pozíciu po prvý krát a nemajú prehľad na trhu. Ťažko sa prispôsobujú aj medzinárodné firmy, ktoré majú tabuľkovo nastavené platy, ktoré neodrážajú meniacu sa situáciu na pracovnom trhu.
Duálne vzdelávanie je moderný trend
Trh práce sa mení a opäť sa začína hovoriť o „trhu uchádzača“, ktorý si zamestnávateľa vyberá. Takáto situácia tu bola pred rokom 2009. Zamestnávatelia riešia nedostatok kvalifikovaných pracovníkov rôzne. Rozdelia prácu medzi skúsených zamestnancov, prijímajú dočasne prideleného pracovníka, dokonca niektoré pracovné pozície zrušia úplne. V marci 2015 slovenská vláda schválila Zákon o duálnom vzdelávaní, ktoré je jedným z riešení nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Inšpiráciou môžu byť projekty duálneho vzdelávania z Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. V rámci tohto systému sa žiaci stredných odborných škôl pripravujú na výkon povolania podľa aktuálnych potrieb zamestnávateľa. Žiaci absolvujú praktickú časť vyučovania u zamestnávateľa. Získajú tak po štúdiu prácu a vyhnú sa zástupom nezamestnaných absolventov. Zamestnávateľ získa zaškolených pracovníkov, ktorí firmu a jej fungovanie poznajú, stotožňujú sa s jej kultúrou a ktorých požiadavka na mzdu je nižšia ako pri skúsených uchádzačoch konkurencie. Zaujímavým príkladom duálneho vzdelávania na Slovensku je projekt spoločnosti dm drogerie markt. Študenti zaradení do vzdelávacieho programu spoločnosti dostanú odborný výcvik pod dohľadom certifikovaných inštruktorov a tiež finančnú podporu vo forme štipendia. Spoločnosť garantuje miesto po ukončení štúdia, zároveň zaujímavé finančné ohodnotenie a možnosť kariérneho rastu. V roku 2013 otvoril centrum duálneho vzdelávania podľa nemeckého modelu aj bratislavský závod Volkswagen. Ponúka tri vzdelávacie programy, 80 % tvorí praktické vyučovanie a 20 % teória. Táto forma odborného vzdelávania je určená pre absolventov stredných škôl. Úspešní absolventi programu tak majú prácu istú a Volkswagen si vychováva kvalifikovaných odborníkov, ktorých je na slovenskom trhu akútny nedostatok. Celoživotné vzdelávanie motivuje Vzdelávacie programy sa zďaleka netýkajú iba študentov a absolventov. Mnohí zamestnávatelia už pochopili, že možnosť osobnostného rastu a interné vzdelávanie je jedným z riešení chýbajúcich kvalifikovaných pracovníkov. Inšpiráciou môže byť napríklad slovenský Kaufland, ktorý má niekoľko podporných programov pre svojich zamestnancov, zameraných na odborné, metodické, riadiace a manažérske tréningy. Dávajú tak šancu aj menej kvalifikovaným pracovníkom, ktorý majú možnosť vypracovať sa na odborné a vedúce pozície interne, v rámci firmy. Spolupracujú pri tom tréneri a nadriadení zamestnanca (pozn. red. v čase uzávierky otvoril prvé slovenské tréningové centrum reťazec BILLA. Budeme o ňom ešte písať podrobnejšie). Táto forma interného vzdelávania je vo všeobecnosti pozitívne vnímaná. Keď zamestnávateľ hľadá riadiacich pracovníkov vo vlastných radoch ušetrí čas a financie nielen pri výberovom procese, ale aj motivuje zamestnancov, aby boli lepší a uchádzali sa o vyššie pozície v rámci firmy.
Konajte rýchlo
Prieskum Jibe Talent Acquisition Survey realizovaný na 1000 uchádzačoch o prácu a 300 HR pracovníkoch v roku 2014 ukázal, že uchádzači o prácu sú frustrovanejší ako kedykoľvek predtým. Za najdôležitejší problém pri hľadaní zamestnania označili, že je časovo náročné (80%), stresujúce (78%), odradzujúce (71%) a dokonca bolestivé (60%). Dvanásť percent uchádzačov by dokonca radšej skočilo s padákom bez akéhokoľvek zaškolenia než, ako by sa malo o prácu uchádzať on -line. Preto vám dám dôležitú radu na záver. Ak máte na pohovore uchádzača, ktorý sa vám páči, zamestnajte ho. Lebo ak to neurobíte, kým sa rozhodnete, urobí to niekto iný. Väčšina uchádzačov má z výberov taký stres, že prijme prvú ponuku, ktorá príde, len aby už nemuseli hľadať ďalej.
5 tipov ako zladiť očakávania zamestnávateľov a potenciálnych zamestnancov
- Urobte si prieskum trhu. Preštudujte si platové prieskumy, oslovte skúseného personálneho konzultanta.
- Stanovte si 3 základné kritériá pre prijatie nového zamestnanca a vyhnite sa viacstranovým popisom práce.
- Buďte úprimní. Ak máte na pohovore absolventa, ktorý sa výrazne preceňuje (odborne alebo fi nančne), povedzte mu to.
- Zvážte, či vysokoškolské vzdelanie a jazykové znalosti sú skutočne potrebné a využiteľné. Ak nový zamestnanec nebude svoje znalosti využívať, je pravdepodobné, že odíde.
- Hľadajte spôsoby, ako si kvalitných zamestnancov, ktorí vám chýbajú vychováte sami.
Časopis Instore 05/2015