Vždy, keď robím tréning interného networkingu, prekvapí ma, ako málo kolegovia
vedia jeden o druhom. Keď vás to skutočne zaujíma, môžete sa dozvedieť, že váš
dlhoročný kolega chová doma 20 tarantúl, že tichá účtovníčka z iného tímu precestovala
Áziu stopom a váš prísny šéf vo voľnom čase behá po Bratislave a hľadá Pokémonov.
Môžete zistiť aj to, že kolega z IT tímu dokáže vyriešiť problém, na ktorom
pracujete už mesiac, za pár minút. Že projekt, na ktorý sa chystáte, rozbiehala kolegyňa
u bývalého zamestnávateľa a má nekonečne veľa relevantných pripomienok.
Alebo že váš šéf sa chystá na odchod a jeho miesto bude voľné.
Nenechajte si ujsť príležitosť
Počas svojej kariéry v personálnom poradenstve neustále počúvam „ani neviem, ako na mňa prišli, proste mi dali šancu“. Tie najlepšie príležitosti dostávajú ľudia, ktorí sa vedome alebo podvedome sieťujú so správnymi ľuďmi. Všimnite si, že vaša kariéra stojí na ľuďoch, ktorým na vás záleží a ktorí vám dôverujú. Pokiaľ by váš nadriadený nebol presvedčený, že zvládnete náročný projekt, nikdy by vám ho
nezveril. Ak by kolegovia neverili, že ste odborník, nepýtali by sa vás na názor. Videla som stovky talentovaných špecialistov a manažérov, ktorí zistili, že byť dobrý vo svojej práci nestačí. Prevalcujú vás tí, ktorí vedia získať a zmysluplne využiť kontakty svoje aj svojej siete. Keď si vás všimnú, predbehnete väčšinu kolegov, pozvú vás na dôležité prezentácie a stretnutia, budú sa vás pýtať na spätnú väzbu a budete vnímaný ako človek, ktorý vie, o čom rozpráva. V dnešnej dynamickej dobe je nevyhnutné sieťovanie s ľuďmi, ktorí vás inšpirujú, ktorým chcete pomôcť a s ktorými máte spoločné hodnoty a ciele. Uvidíte, ako sa rozbehne vaša kariéra, keď začnete myslieť pri konverzácii viac na potreby a ciele iných ako na svoje vlastné a pomôžete im ich dosiahnuť.
Networkujú iba obchodníci
Väčšina ľudí si myslí, že sa networkovať nepotrebuje, pokiaľ vyslovene nie sú obchodníci. Priznám sa, že keď som prvýkrát robila školenie interného networkingu vo výrobnej spoločnosti, na oddelení kvality, mala som zmiešané pocity. Trénovať networking s obchodníkmi a manažérmi, pre ktorých je sieťovanie prirodzená súčasť práce, je niečo úplne iné. Moji „kvalitári“ mi hneď na začiatku vysvetlili, že téma ich veľmi nezaujíma a sú zvedaví, či ich prekvapím. Tak tomu sa povie príjemný začiatok tréningového dňa. Nakoniec prekvapili oni mňa. Po pár spoločných hodinách veršovali stredoveké básne pri našej networkingovej hre. Čo je však dôležitejšie, pochopili, ako zručnosť networkovať pomôže nielen im samým, ale aj celej firme rásť. Nezáleží na tom, akú máte profesiu. Networking je hnacím motorom každej firmy. Či už si to ľudia v nej uvedomujú, alebo nie.
Čo tak pozvať nového kolegu na kávu a zistiť, čo ho na novej práci najviac baví, čo by chcel dosiahnuť a ako mu môžete pomôcť? Keď budete nabudúce stáť na chodbe, nechajte svoj mobil vo vrecku a prihovorte sa kolegynke z finančného.
Interný networking je dokonca jednoduchší ako externý, pretože:
- máte svoje kontakty na dosah,
- máte okamžite spoločnú tému na debaty,
- čiastočne sa s kolegami poznáte,
- máte hneď niekoľko osôb, ktoré vás môžu predstaviť,
- pravdepodobne máte aspoň čiastočne spoločný cieľ.
Individualizmus verzus spolupráca
V roku 2012 realizovala IBM globálnu štúdiu Leading Through Connections , do ktorej zapojila 1 700 top manažérov zo 64 krajín. Zo štúdie vyplynulo, že vytvorenie prostredia internej spolupráce je jeden z troch atribútov, ktoré si riaditelia firiem vážia najviac. Čo to pre vás znamená 4 roky po jej realizácii?
Networking vám jednoducho pomáha robiť vašu prácu lepšie a vidí to aj váš šéf. Skutočný networker hľadá win-win riešenia. Vie, že vytváranie zmysluplných kontaktov vo firme pomáha všetkým zúčastneným a nakoniec aj firme samotnej. V zmysle „viac hláv, viac rozumu“ umožňuje zapojiť do projektov kolegov, ktorí k nim majú čo povedať, ale nikto sa ich nespýtal. Čo urobíte, keď zákazník zavolá, že nutne potrebuje na stavbe železný profil, ktorý sa na Slovensku nepoužíva ani nevyrába?
Napríklad rozhodíte siete a zistíte, že bratrancovi vášho šéfa tento profil roky zarastá na záhrade burinou a rád vám ho daruje za odvoz.
Teraz už viete, že interný networking nie je len pre pätolizačov. Tak čo s tým?
❶ Zistite, kto sú pre vás kľúčoví hráči vo vašej firme, ktorých chcete spoznať. Pozvite ich na obed, aby ste zistili, ako si vzájomne viete v rámci vašej práce pomôcť.
❷ Zaujímajte sa o iných. Pogratulujte k sviatku či úspechu. Poklepanie po pleci často dokáže viac ako hodnotný darček vybraný asistentkou. Pochváľte kolegu aj verejne, na sociálnych sieťach. Psychologické štúdie profesora Roberta Cialdiniho ukázali, že ľudia majú radi lichôtky, dokonca aj keď vedia, že
sú falošné.
❸ Pracujete v maticovej štruktúre alebo v novom projektovom tíme? Ak vám nie je jasné, čo presne robia vaši kolegovia, venujte im pár minút času a vyhnete sa hodinám zbytočnej práce.
❹ Vytvorte okamžité sympatie s kýmkoľvek, koho stretnete. Je to veľmi jednoduché, buďte ticho a počúvajte. Spomeňte si na kolegu, s ktorým sa cítite naozaj príjemne. Je veľká šanca, že je výborný poslucháč.
❺ Veľa sa pýtajte. Každému je príjemný skutočný záujem o jeho osobu.
❻ Nesieťujte sa iba pre seba. Networkujete pre vašich kolegov, nadriadených, oddelenie a celú firmu.
❼ Buďte zvedaví. Každý váš kolega má svoju vlastnú sieť, ktorá čaká na to, aby ste ju objavili.
❽ Klebety vám rešpekt ani podporu kolegov nezískajú. Chovajte sa tak, ako chcete, aby sa chovali k vám.
❾ Networkovanie je kontaktný šport. Jediný spôsob, ako sa skutočne zlepšiť, je trénovať každý deň. Majte trpezlivosť a nenechajte sa odradiť.
Vytvorte zamestnancom možnosti
Pokiaľ zamestnanci necítia otvorenú firemnú kultúru, bývajú odmietaví a neradi sa delia o informácie o vzťahoch k iným ľuďom. Keď riadite firmu alebo tím, je na vás, aby ste vytvorili prostredie, v ktorom je vítané sieťovanie a spolupráca.
Ponúkam vám niekoľko tipov, ako na to:
- na teambuildingových akciách dajte priestor spoznávaniu kolegov mimo tradičných tímov a projektov,
- podporte podriadených v spolupráci,
- odmeňte spoluprácu finančne aj nefinančne,
- dajte priestor predstaviť sa kolegom v internom časopise, na vašom intranete či sociálnych sieťach,
- vytvorte adresár kontaktov s fotografiami a bližšími informáciami o kolegoch,
- umožnite kolegom z rôznych oddelení zúčastňovať sa školení spoločne,
- žiadajte od lektorov networkingovú aktivitu na každom školení,
- organizujte športové aktivity,
- vytvorte mentoringový program,
- participujte spoločne na dobrovoľníckych aktivitách.
Keď podporíte vašich zamestnancov v sieťovaní, čaká vás sladká odmena. Výhody interného
networkingu sú naprílad:
- lepšie vzťahy na pracovisku,
- príjemnejšie pracovné prostredie,
- zníženie fluktuácie,
- možnosti pracovať na najzaujímavejších projektoch,
- rýchlejšie riešenie problémov,
- zmysluplnejšie debaty,
- zaujímavejšie a efektívnejšie porady,
- nové a strategické spolupráce,
- synergický efekt,
- aktívnejší brainstorming,
- pocit spolupatričnosti a pomoc v kríze,
- spokojnejší zákazníci vďaka lepšiemu servisu,
- úspešnejší cross-selling.
Som presvedčená o tom, že schopnosť interného sieťovania zlepšuje tímovú prácu, umožňuje pracovať aj s náročnejšími kolegami a klientmi a v neposlednom rade umožňuje vytvárať väčšiu hodnotu a dosahovať lepšie finančné výsledky. Máte odvahu to skúsiť naplno?
Autor: Ing. Ivana Brutenič, PhD. lektorka kurzov networkingu, www.exact-recruitment.sk pre časopis Zisk Manažment 08/2016